Zbavme se rodičů sami v sobě

15.09.2013 21:14
Děti se učí zejména od svých rodičů . Přebírají od nich drtivou část modelů chování - jejich hněv , projevy radosti , gesta , reakce či hašteřivost . Zkuste někdy sledovat sami sebe. Pokud jste žena , dívejte se , možná se chováte přesně jako vaše matka . Nemáte za muže přesně podobný typ , jako byl váš otec ? Nejednou jste mámě vyčítali , jak může s takovým člověkem žít , a nyní ve vaší obýváku sedí velmi podobný muž . Je to váš manžel , který po sobě nechává špinavé umyvadlo , při usínání funí přesně jako váš otec a když chcete koupit něco dražší do domácnosti , skrčí čelo a zamumlal " nač nám to bude " . A vy mu vyčtete stejnými slovy , kterými vaše máma domlouvala vašemu otci .
Pokud jste muž , zamyslete se , zda nemáte tytéž zvyky , jaké měl váš otec . Pil a vy také pijete . Stále díval televizi nebo něco mistrů v garáži , nejednou jste mu jako dítě vyčítali , že nemá o vás zájem , že chcete jít na opekačku , ale on dal přednost kamarádem ? A teď se chováte navlas stejně. Kolegům v práci se chlubíte , jak své děti milujete , ale když jste doma , na prvním místě je vaše pohodlí a až potom skutečná láska k potomkům . A za manželku máte stejný typ ženy , jako byla vaše matka . Stejně se odúva , podobně vám vyčítá , projevuje se jako její dvojnice .
Opice se po matce a otci .
 
Pokud se neodstrihnete , zůstanete nekompletní , neupřímní vůči sobě , nikdy neznáte , co je to láska . Když píšu , že je třeba se zbavit vlastních rodičů , mám na mysli zbavit se jich vlastností, které nejsou vaše a vinou kterých jste zakrněly . Nemám na mysli přestat se s nimi setkávat , být k nim hrubí , to v žádném případě ! Smažte z mysli pouze jejich nahrávky , tiky , vnitřní hlas , který za vás jedná a stále vám něco podsouvá . Pokud to neuděláte , nikdy se nezbavíte , zůstanete vůči nim zahořklí . Naopak , pokud se vám to podaří , budete moci pocítit k nim pravou lásku či soucit , poprvé jejich dokonale pochopíte .
 
Děti opakují vše , co vidí u rodičů . To zkopírují . Kamarád hrává hokej . Minule , když jsme k nim přišli na návštěvu , jeho tříletý syn stál nemotorně na bruslích na koberci a snažil se trefit malou plastovou hokejkou puk . Pokud chlap po celý den v domácnosti s ničím nepomůže ženě , ani jeho syn nikdy nevstane a neumyje po rodinném obědě nádobí . Když budete celý den sedět a chatovat , vaše děti nikdy nepocítí touhu jít na túru nebo stanovat . Nebudou to mít odkud znát . Myslí si , že sedět za počítačem je hlavní náplň života. Berou vás jako modly , vše , co děláte , považují za svaté , jsou vaším odrazem .
 
Jednou jsme byli s kapelou ve studiu . Všichni jsme spali na velkém letišti z matrací , přičemž místnost disponovala i maličkým umyvadlem . Večer jsem se vracel jako správný muzikant z piva a přistihl jsem druhého kytaristu , jak močí do umyvadla . Toaleta byla hned vedle . Nebylo to tedy leností , protože dokud se dostal do " ložnice" , míjel i dveře od WC . Zůstal jsem překvapen , pivo ve mně se usmálo . Víte , co mi řekl ?
 
- Co čumíš ? ! Dělal to i můj otec !
 
Logickou selekcí jsem vydedukoval , že od mámy to neodkukal .
 
Když jsem byl v Etiopii , potřeboval jsem v jedné internetové kavárně napsat naléhavé maily. V této zemi děti již od raného dětství pomáhají rodičům . Většinou pasou dobytek , ale pokud mají to štěstí , že rodiče vlastní malý obchůdek či restauraci , pomáhají tam. Ve zmíněné internetové kavárně mě obsluhovalo malé děvčátko , které ještě nemohlo mít deset let. Psal jsem rychle , protože internet v Etiopii je nejpomalejší na světě. Bouchal jsem do klávesnice a snažil se nahrazovat určitá slova , neboť některé písmenka na klávesnici nefungovaly . Holčička zůstalo fascinováno , jak rychle píšu . Sádlo si k vedlejšímu počítači a začalo třískat do své klávesnice. Ještě nemohlo vědět psát , prostě jen tak bušilo . " Bílý muž Bach , i já si budu Bach , " zasvítilo jí v škvarků . Tak jsme tam seděli a oba trieskali do klávesnic . Já jsem psal , i ona se tvářila , že píše . Začal jsem se smát , i ona se začala smát . Otočil jsem k ní hlavu , i ona se otočila ke mně . Vypnul jsem bříška na prstech , i ona ztichla . Vybuchl jsem do smíchu , ona také .
 
Lidé jsou imitátoři , věční primáti . Opice se po matce a otci , přebíráme po nich tak kladné , tak i chybné programy. Rodíme se se schopností milovat a být milovanými . Každé dítě se rodí plné lásky , bohužel , dokud se stane rodičem , ztratí schopnost milovat . Nosíme si v sobě své dědictví , protože naši rodiče nás nikdy nemilovali , neboť ani oni nepoznali , co je to skutečná láska . Sice říkali : " velmi tě milujeme " , ale to , co dělali , nebyla láska .
 
Žádný rodič nemá své dítě ve skutečnosti v úctě . Nechápe , že si od Boha právě přebral velký dar , bytost , která je moudřejší než on a může se od ní učit . Proto manželka nemiluje svého manžela , manžel nemiluje svou manželku . Láska mezi nimi neexistuje. Namísto ní se projevuje majetnictví , souboj , kdo získá převahu , vítězí nadřazené postavení , žárlivost a všechny jiné druhy lidských jedů , co ničí lásku.
Ani vaši rodiče za to nemohou. Nikdy nebyli zaplaveni láskou. Jsou stejnými oběťmi jako jejich děti . Mnoho lidí cítí ke svým rodičům hněv . Proč by neměli být rozhořčeni , když jim ublížili ? Nestalo se to však vědomě . Chtěli pro ně to nejlepší , aby dostali všechny radosti života. Co však mohli dělat , když oni sami dostali minimum radostí . Jsou roboti , kteří nevědomě či záměrně vytvářejí prostředí , ve kterém se dítě dříve či později promění také na robota . Proto se s rodiči tak těžko hádá , protože děti útočí stejnými zbraněmi. Dva navlas podobné raketomety stojící proti sobě to budou mít vždy těžké .
 
Pokud se chcete stát lidskými bytostmi a ne stroji , zbavte se svých rodičů. Začněte důkladně pozorovat své chování . Pokud reagujete jako rodič , podrobte tuto vlastnost důkladné analýze . Zeptejte se sami sebe , jestli je to něco , s čím jste ztotožněni , líbí se vám tato reakce , jestli jste to vy , zda se nevytrácí vaše přirozenost . Pozor , je to práce na dlouhé roky . Kolik se to do vás nasálo , tolik budete muset plít .
 
V roce 2011 jsme se s bratrem dohodli , že mámě koupíme dovolenou v Bulharsku . Máma měla tehdy už přes sedmdesát , má tuhý kořínek . Volba jít s ní padla na mne, neboť bratr už měl dvě malé děti . Řeknu vám , že těch deset dní bylo pro mě velmi poučných . V duchu jsem si neustále říkal : " od tohoto jsem se už osvobodil " nebo naopak : " takto se stále zprávám ... jen se podívej , jak to negativně vyznívá , jaké ti to je nesympatické " . Vzpomínám si však na tento pobyt velmi rád , protože jsem si mohl každou minutu připomínat , jak moc mámu miluju , jaká je vlastně svým způsobem zábavná , no av neposlední řadě jsem dospěl k závěru , že když jsem zvládl tuto dovolenou , můžu už mít děti . Máma totiž tam bouchla rukou do džípu , který začal hned pištět , támhle paní prodavačku zesměšnila , že u nás na Slovensku máme kšiltovky i za dvě eura a ne tak draze za šest jako oni . Z každé restaurace tajně brala balení cukrů a všem detailně vyprávěla , jak se máme u nás špatně , že vinou " krize " bída , a naopak chválila Bulharů , jak si velice od dob , kdy jsme tam jako rodina chodili za socialismu na dovolené , polepšily . Viděl jsem to přesně opačně .
 
Pokud jsem se na pláži začetl do knihy , tahala mě sednout si na kameny . Když jsem při odpoledním , ne už tak planoucím sluníčku krásně usnul , budila mě a tahala do moře plavat . Večer , když jsem si dal po jídle konečně pivo , volala mě jít si číst na pokoj . Ráno mě skoro budila , prý pláž volá. Vše opačně , jak jsem cítil já . Každou minutou mi prohrávala sebe , krásně mi ukazovala , co všechno mám ze sebe ještě " očistit " .
 
Pokud se přichytíte , že jednáte jako váš rodič , udělejte záměrně něco jiného . Něco, co by váš otec nikdy neprovedl , něco , co by mu ani nenapadlo . Improvizujte , zkoušejte . Jen co srdce ucítí , že mu byla vrácena svobodná vůle , okamžitě se projeví tím nejpřirozenějším způsobem , který bude váš , a ne odkoukané . Když se stanete sami sebou , odplaví se i problémy , které existují mezi vámi a rodiči . Následně zmizí celá řada konfliktů ve vašem životě , protože vycházejí z tohoto základního sporu. Pokud máte konflikty s mámou , budete mít neustále problémy i se svou šéfkou , protože ona reprezentuje matčinu figuru , takže vaše máma bude všude , kde se vyskytne jiná žena , as ní se otevře neustále hnisající rána .
 
Pokud jste se nevyrovnali se svým otcem , nemůžete mít nekonfliktní vztah ani se svým manželem a také nebudete vycházet s celým mužským světem , protože váš otec je prvním mužem , vzorem muže pro váš život . Nesoulad s rodiči se odráží ve všech našich vztazích.
 
Když se zbavíte rodičů v sobě , zbavíte se i Matrixu , civilizace , vzdělání , protože vaši rodiče všechno toto představují. Staňte se jednotlivcům. Poprvé nebudete součástí masy , získáte skutečnou originalitu , osobitost . Budete sami sebou . To je růst. Takový by měl být dospělý člověk . Je to ten , který nepotřebuje rodičů , nepotřebuje už na nikom lpět či od někoho záviset . Dospělý člověk je šťastný ve své samotě , jeho samota není osamělostí , jeho samotářství je motivující.
 
Milujte své rodiče , važte si jich . Vracejte půjčený groš z dětství , protože pokud to opominete , zapomenou i vaše děti na vás a budete na stáří bojovat s očekáváním. Nedomlouvejte rodičům , nesnažte se je změnit . Páchali byste tutéž vraždu , jakou provedli oni na vás . Nechte je kráčet starým světem. Patří jim , už si na něj zvykli , je to jejich železná košile , vy vykročte do zítřka v lněné košili .
 
Můžete je ovlivnit jedině svým chováním , ne řečmi . A nepodceňujte je . Mnozí jsou stále vnímaví , sami si z vás vezmou příklad , který jim bude sympatický . Že je svým novým postojem irituje ? Je to jejich hněv , vy s ním nemáte nic společného . Jste různé lidské bytosti , každá s vlastním právem rozhodnutí. Nemůžete žít jejich život , jinak se bude opakovat starý příběh . Tatáž mizerná hra , jen s jiným obsazením . Nenapodobujte , zbavte se jich negativních tradic , strachů , zlozvyků , které by ubíraly další generaci úsměv ze srdce . Musíte vnést do své bytosti novost , vrátit jí sebe samého . Jakmile toto dosáhnete , osvobodíte se , nebudete v konfliktu se životem , stanete se znovu přirozenými a uvolněnými , začnete se vznášet . Když opravíte sebe , nevychová ani z vašich dětí kaliko s nešťastným erbem nad hlavou . Je to jediná šance , aby svět nešel proti vám , aby nebyl plný nepřátel , ale stal se jedním organickým celkem , rodinou .
 

—————

Zpět